OK

 

زومبا چيست؟

 

ورزش زومبا چيست؟

يکي از سبـکهاي تنـاسب اندام به همـراه شـادي و نشاط حاصـله از آن ورزش زيبا و ريتميک زومـبا ( سـومبا ) مي باشد . ورزش زومبا ( سومبا ) برگرفته از انواع حرکتــهاي مــوزون کشور آفريقا و آمريکاي لاتين مي باشد. از تلفيق چهـار سبک ريتم هاي ميرنگه، رگي تون،سالسا، کاليبسو و کومبيا حرکت موزون و ورزش جديد زومبا ( سومبا ) پديد مي آيد .

 زومبا در جهانشهر کرج
زومبا در کرج

ورزش زومبا براي لاغري و تناسب اندام :

در ورزش زومبا حرکتها و تکنيک ها کاملا حســـاب شده است و تآثير و توجه مستقيمي بــرروي اندامـــهاي مختلف ( دست، پا، بازو، ران و ستون فقرات ) شده است . تمامي ماهيچه هاي حــرکتي ساق پا، رانـها و بازوها و حتـي وريدهاي شکمي تحت تآثير ورزش زومبا و ريتـم آن قرار گرفته و از افزايش چربي در اطراف اين قسمتها جلوگيري مي کند .

 

حرکات و تکنيــک هاي حرکتي ورزش زومبا موجب کشــش ماهيچــــه اي شده و شــکل و فرم زيبا و جواني را با توجـه به اسـکلت و استخوان بندي افراد موجب مي گردد. ورزش زومبا که کامـــلا هـــــوازي مي باشد، تمـــرکز بر روي تنفس و توجه بر روي انجام انــــــواع تکنيــــــک هاي حرکتــي را بــــــالا برده و موجــب کــــــاهش وزن در هـــر سنــي و زيبــايي انـــدام با هر نـــــوع استخــــوان بندي مي گردد در طول مدت انجام اين حرکات، فشار خون بالانس بوده وهيچ فشاري بر روي مفاصل و مناطق حسـاس مثل زانوها، آرنجها، مچ دست و پا وارد نمي شود .

 

اين حرکـــات با ريلکســـي کامــل و نشاط سرشار حاصل از دم و بازدم مناســــب و فرصـــت کافي براي انجام درست حرکات، موجب چربي سوزي آهسته ولي مستمر گشته و تبديـل انرژي به جاي از دست دادن آن را حاصل مي گردد. ناگفته نماند که انجام درست حرکــات ورزش زومبا و فراگيـــري پايه اي و اساسي اين سبک، هنــرجو را قــادر مــي سازد که با انــواع سبــکها و ريتمها ارتباط نزديــک برقرار کرده ضــمن شناخت اندامهاي خود، براحـتي هر نوع سبــک ديگري را با اعتماد به نفس کامل انــجام دهد .

 

امروزه رقص و ورزش زومبا يکي از داغترين روشها براي از دست دادن وزن و لاغري است. ترکيب خاص اين ورزش از حرکات هوازي و مراحل رقص با گام هاي سريع و آسان بسيار سرگرم کننده است. ورزش زومبا بسيار چالش برانگيز است و مي تواند به شما در از دست دادن وزن اضافه بسيار کمک کند و همچنين تن و ماهيچه ها را سفت ميکند يکي از دلايل موفقيت ورزش زومبا اين است که يک برنامه کاهش وزن است، زيرا بسيار سرگرم کننده است .

 

هنگامي که به کلاس ايروبيک مي رويد ، ممکن است مراحل خسته کننده اي را دنبال کنيد. بسياري از مردم کلاس هاي ايروبيک خود را تنها پس از چند هفته ترک ميکنند زيرا خيلي کسل کننده است. با ورزش زومبا ، شما در حال ترکيب حرکت رقص با حرکات ايروبيک هستيد و ريتم رقص را نگه مي داريد استفاده از موسيقي از جمله رومبا ، سالسا، تانگو ، و… نيز همراه است .

 

يکي ديگر از دلايل موفقيت ورزش و رقص زومبا اينست که با سرعت زومبا شما مي توانيد در هر نقطه از ۳۰۰ تا ۶۰۰ کالري در يک کلاس يک ساعته بسوزانيد. اين سوزاندن کالري، به وزن بدن بستگي دارد. هر چقدرسنگين تر باشيد ، بايد بيشتر تمرين کنيد .کسي که بسيار سنگين است ممکن است در يک کلاس ورزش زومبا کالري بيشتري نسبت به کسي که سبکتراست بسوزاند در حاليکه ، همان تلاش را ميکند .

 

سوزاندن کالري همچنين بستگي به تلاش هاي شما دارد. در کلاس زومبا شما فعال تر هستيد و بيشتر حرکت مي کنيد ، هرچه بيشتر حرکت کنيد کالري بيشتري خواهيد سوزاند. ورزش زومبا به تقويت عضلات نيز کمک مي کند. هنگامي که حرکات رقص يا حرکت هوازي انجام مي دهيد ، ماهيچه هاي شما لاغر مي شود و شل نمي شود .

 

بسياري از کساني که به طور منظم رقص ميکنند ورزش زومبا براي انها بسيار راحت تر است. در کلاس آموزش ورزش زومبا بايد بطور مرتب شرکت کنيد اگر رقصنده خوبي نباشيد کلاس زومبا برايتان دشوار خواهد بود . مراحل آموزش ورزش زومبا به آرامي است ولي بايد سرعت بيشتري در اين کار داشته باشيد. اگر علاقه مند به شرکت در يک کلاس بزرگ هستيد اين ورزش بسيار سرگرم کننده تر خواهد بود .

 

مزاياي ورزش زومبا

ورزش زومبا صرفا يک برنامه رقص نيست بلکه  آموزش تناسب اندام نيز هست. اين رقص به سبک ورزش يکپارچه است که مانند حرکت هوازي است. امروزه، مراکزي  در همه کشورها وجوددارد که شما مي توانيد زومبا ياد بگيريد .

 

ليست زير برخي از دلايل يادگيري ورزش گروهي زومبا :

1.  ورزش زومبا موثرين شکل تمرين مقاومتي است. نه تنها به شما کمک ميکند که ماهيچه هاي خود را فعال نگه داريد، بلکه به شما کمک مي کند تا  چربي بسوزانيد و عضلات بدن  را تقويت کنيد .

 

2. يادگيري ورزش جديد زومبا نيز بسيار آسان است. حرکت زومبا پيچيده نيست و در واقع در يک راه است که هر کسي ميتواند آنرا دنبال کند .

 

3. ورزش زومبا نه تنها بدن بلکه ذهن را نيز تقويت ميکند. ورزش و رقص زومبا ورزش ذهني  و مغزي خوبي

است. هنگامي که شما ورزش زومبا را انجام مي دهيد، فعاليت ذهني شما نيز افزايش مي يابد و براي مغز فوق العاده مفيد است.

 

4. در حالي که  در ورزشگاه ضربه ميزنيد رشد عضلاني باعث بهبود هماهنگي بين ارگان هاي مختلف بدن  مي شود . ورزش زومبا، در مقابل، هماهنگي شما را بهبود مي بخشد و در حال حاضر بازوها و پاهاي خود را  با هماهنگي بيشتري  با ماهيچه ها حرکت مي کنند.

 

5. با ورزش زومبا شما بتدريج لاغر خواهيد شد، زومبا بهترين گزينه براي کاهش وزن است در حالي که هم سرگرم ميشويد و هم لاغر مي شويد. در هر جلسه از  زومبا،  بيش از 1000 کالري مصرف ميکنيد. با  ورزش زومبا، کاهش وزن آسان مي شود!

 

6. در ورزش زومبا هر بخشي از بدن فعاليت خاصي دارد و مانند ساير ورزش ها بر يک جا تمرکز ندارد. ورزش زومبا تمرين شديد تمام نقاط بدن  است و براي همه اعضاي بدن فايده دارد. حتي عضلات بدون چربي، عضلات شکم  و هرچيزي   که باعث مي شود تا يک بدن بطور کامل فعاليت داشته باشد.

 

7. ورزش زومبا بيشتر سرگرم کننده است و به  ورزش شباهت ندارد. موسيقي بازي در طول زومبا جالب است و قادر به بالا بردن خلق و خوي و ساخت احساس شماست و در پايان جلسه شما احساس شادي خواهيد کرد.

 

8. حتي اگر رژيم غذايي نداشته باشيد،ورزش زومبا هم شمارا شادتر و هم سريع به تناسب اندام ميرساند.

زومبا و لاغري:

کالري‌سوزي زومبا حدود 9 کيلوکالري در دقيقه است. اين مقدار کالري رکورد بسيار خوبي در ورزش‌هاي هوازي دارد.

 

دکتر زهرا عليزاده، متخصص پزشکي ورزشي و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران با اشاره به محبوبيت روز افزون ورزش زومبا در جامعه گفت: «اين ورزش در واقع نوعي رقص يا حرکات موزون است و به همين علت شرکت‌کنندگان بيش از اينکه احساس کنند که مشغول ورزش هستند، حس تفريح خواهند داشت.»

 

وي ادامه داد: «اين ورزش در دسته ورزش‌هاي هوازي طبقه‌بندي مي‌شود هر چند که قدرت عضلات، تعادل و انعطاف‌پذيري نقش زيادي در انجام حرکات آن دارند.»

 

اين متخصص پزشکي ورزشي با تاکيد بر بالا بودن کالري‌سوزي ورزش زومبا افزود: «کالري‌سوزي اين ورزش حدود 9کيلوکالري در دقيقه است. به‌عنوان مثال اگر شما 30 دقيقه از اين ورزش را انجام دهيدحدود 300 کالري مي‌سوزانيد. اين مقدار کالري رکورد بسيار خوبي در ورزش‌هاي هوازي دارد.»

 

وي به کساني که مي‌خواهند به اين ورزش بپردازند، توصيه کرد موقع انجام اين فعاليت بدني حتما از کفش‌هاي مناسب استفاده کنند و در اين زمينه توضيح داد: «به‌علت حرکات جانبي مکرر، کفش‌هاي مخصوص دويدن يا کفش‌هاي با کفي سفت مناسب ورزش زومبا نيستند، بلکه بايد کفش نسبتا نرمي براي اين ورزش تهيه کنيد.»

 

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در ادامه به احتمال بروز آسيب ‌پا در کساني پرداخت که به طور مداوم مشغول ورزش زومبا هستند. به گفته وي به علت حرکات پرشي و جانبي احتمال آسيب بالايي در مچ پا، ساق پا و خلف ران وجود دارد.

 

او ادامه داد: «گرفتگي عضلاني پس از ورزش شايع است. به دليل شدت بالاي زومبا، اگر سابقه بيماري قلبي -عروقي يا متابوليک مثل ديابت داريد، قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنيد.»

 

 عليزاده در پايان به بيماراني که مشکل مفصلي يا ديابت دارند توصيه کرد که زومبا گلد يا زومبا در آب را امتحان کنند چون به‌علت تعديل حرکات احتمال بروز آسيب برايشان کمتر خواهد بود هرچند فرد کالري کمتري مي‌سوزاند.

1395/02/10
Bookmark and Share   شماره خبر :69 تعداد بازدید :18687
نویسنده :
sanaz
تاریخ :
شنبه 29 آبان 1395
نظر :
بسيااار عاليه اين رش و واقعا موثر
پاسخ به این نظر

درج نظر برای نظر کنونی

نویسنده *
نظر *
کد ویژه

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload